Praktyczne wdrożenia RCM i ich efekty

Od momentu powstania RCM (lata 1968-1978), ta strategia konserwacji  była implementowana w różnych branżach: od lotnictwa cywilnego począwszy, poprzez aplikacje wojskowe, NASA,  a na przemyśle cywilnym skoczywszy. Wszędzie RCM dowiódł swojej efektywności w optymalizacji działań konserwacyjnych, podnoszeniu niezawodności redukcji ryzyka oraz kosztów. Poniżej przedstawiono kilka ciekawych zastosowań metodologii RCM, gdzie osiągnięto redukcję kosztów Utrzymania Ruchu …

Praktyczne wdrożenia RCM i ich efekty Read More »

TPM i RCM. Przyjaciele czy konkurenci?

Współczesne metody zarządzania Utrzymaniem Ruchu dążą do maksymalizacji efektywności maszyn i minimalizacji przestojów. W tym kontekście dwie koncepcje są szczególnie istotne: TPM (Total Productive Maintenance) oraz RCM (Reliability-Centered Maintenance). Czym się one różnią? Czy mogą współistnieć, czy raczej są konkurencyjne? Czym jest TPM? TPM to strategia kompleksowego utrzymania ruchu, której celem jest zaangażowanie całej organizacji …

TPM i RCM. Przyjaciele czy konkurenci? Read More »

Rodzaje konserwacji: Ile ich jest i na czym polegają?

W świecie Utrzymania Ruchu terminologia dotycząca strategii konserwacji bywa niejednoznaczna. Różne źródła – literatura fachowa, firmy, eksperci oraz standardy międzynarodowe – wprowadzają swoje definicje, co czasem prowadzi do rozbieżności w ich rozumieniu i stosowaniu. W efekcie pojęcia takie jak „Preventive Maintenance”, „Predictive Maintenance”, „Breakdown Maintenance” czy „Time-Based Maintenance” bywają używane zamiennie lub w nie do …

Rodzaje konserwacji: Ile ich jest i na czym polegają? Read More »

Z powodu braku gwoździa …. upadło Królestwo..? Czyli jak drobne zaniedbania mogą prowadzić do katastrof w przemyśle i nie tylko.

Poniższe angielskie przysłowie, którego autorstwo przypisuje się Benjaminowi Franklinowi, stanowi motto dla Służb Utrzymania Ruchu. „Z braku gwoździa zgubiono podkowę. Z braku podkowy przepadł koń. Z braku konia przepadł jeździec. Z braku jeźdźca przepadła wiadomość. Z braku wiadomości przegrano bitwę. Z braku bitwy stracono królestwo. … a wszystko z powodu gwoździa do podkowy.” Słowa te …

Z powodu braku gwoździa …. upadło Królestwo..? Czyli jak drobne zaniedbania mogą prowadzić do katastrof w przemyśle i nie tylko. Read More »

Katastrofa lotu Aloha Airlines 243 – Kluczowe lekcje dla inżynierów i techników utrzymania ruchu

28 kwietnia 1988 roku, lot Aloha Airlines 243, operowany przez Boeing 737-200, stał się świadkiem jednej z najbardziej przerażających katastrof w historii lotnictwa, która jednak zakończyła się w sposób niemal cudowny. Samolot doświadczył eksplozji dekompresyjnej, która doprowadziła do oderwania znacznej części kadłuba w czasie lotu. Mimo to, piloci zdołali bezpiecznie wylądować, ratując życie 89 pasażerów …

Katastrofa lotu Aloha Airlines 243 – Kluczowe lekcje dla inżynierów i techników utrzymania ruchu Read More »

Eliminacja defektów – klucz do prawdziwej niezawodności

Praktycznie każdy dział Utrzymania Ruchu zmaga się z większymi lub mniejszymi awariami. Niektóre z nich zdarzają się tylko jeden raz, a niektóre się powtarzają, i/lub występują na podobnym sprzęcie. Niestety bardzo często usunięcie awarii jest jednocześnie ostatnim działaniem UR, po którym nie następuje już refleksja dlaczego dana awaria w ogóle wystąpiła. Naprawa defektu to tylko …

Eliminacja defektów – klucz do prawdziwej niezawodności Read More »

Dlaczego urządzenia się psują?…., czyli TRZY Źródłowe przyczyny awarii.

Zmorą każdego przedsiębiorstwa są awarie. Z definicji – Awaria to nieplanowane zdarzenie, które prowadzi do przestoju maszyn lub całych systemów w przedsiębiorstwie. Ich skutki mogą być kosztowne, wpływając na efektywność operacyjną, reputację oraz finanse firmy. Ponadto wtórnymi konsekwencjami awarii mogą być dodatkowe zdarzenia jak: pożary, wybuchy, emisje toksycznych substancji do środowiska, a nawet utrata zdrowia …

Dlaczego urządzenia się psują?…., czyli TRZY Źródłowe przyczyny awarii. Read More »

Utrzymanie Ruchu vs. Dział Finansowy – Znalezienie Złotego Środka w Zarządzaniu Zapasami.

Jednym z kluczowych tematów dla organizacji (firmy, zakładu pracy), a bywających „kością niezgody” pomiędzy działem Utrzymania Ruchu a działem Finansowym są zasoby utrzymywane na stanie magazynu. Przez dział Utrzymania Ruchu uznawane są one za rodzaj „polisy” w przypadku nieprzewidzianych awarii, a przez dział finansowy uznawane za zamrożone środki finansowe (Working Capital). Z tego też powodu …

Utrzymanie Ruchu vs. Dział Finansowy – Znalezienie Złotego Środka w Zarządzaniu Zapasami. Read More »

Awarie Ukryte w kontekście bezpieczeństwa: Kluczowe Wnioski i Przykłady

W dzisiejszych czasach, w dynamicznie rozwijającym się środowisku przemysłowym, niezawodność i dostępność urządzeń technicznych stają się coraz bardziej kluczowe. Jednym z najbardziej wydajnych strategii, które pomagają w zarządzaniu niezawodnością, jest RCM2 (Reliability-Centered Maintenance), czyli konserwacja zorientowana na niezawodność. Jednym z kluczowych aspektów RCM2 są awarie ukryte (hidden failures), które mogą mieć poważne konsekwencje, jeśli nie …

Awarie Ukryte w kontekście bezpieczeństwa: Kluczowe Wnioski i Przykłady Read More »

Techniki predykcyjne. Predykcyjne Utrzymanie Ruchu

Poniżej link do filmu na Youtube, na temat Technik Predykcyjnych stosowanych w Utrzymaniu Ruchu. W filmie omówiono szeroko pojęty Monitoring maszyn (Codndition Monitoring), na którym opiera się Predykcyjne Utrzymanie Ruchu (Predictive Maitenance, Codndition Based Maintenance). Nakreślono także wszystkie podstawowe strategie Utrzymania Ruchu. Techniki predykcyjne Utrzymania Ruchu, ze względu na obszerność tematu, omówiono w sposób skrótowy …

Techniki predykcyjne. Predykcyjne Utrzymanie Ruchu Read More »